Nezaradené

V zdravom tele zdravý duch

Sparťania mali jedno príslovie: Chceš byť zdravý – behaj, chceš byť múdry – behaj, chceš byť silný – behaj. Keďže pravdepodobne netreba pripomínať, kto to boli Sparťania, čo dokazovali po stáročia, asi je Vám jasné, že ich príslovia boli založené na skúsenostiach. Ak chcete byť teda aspoň z časti takí, ako boli starovekí Sparťania, začnite behávať. Behanie má totižto blahodarné účinky na Vaše zdravie, um i silu. Behanie je teda jedným zo základných pilierov zdravého životného štýlu.

sport

Ďalším dôležitým pilierom je strava. Pri zlom stravovaní budete darmo behať hoc i maratóny – škodlivé látky Vám to z tela neodplaví. Strava musí byť plná vitamínov, minerálov, cukrov a ako pitivo je najlepšia čistá voda, bylinkové výluhy, dnes nazývané čaje, a tiež zdravá káva: teda káva bez kávy, ako napr. čakanková či jačmenná. Ako sladilo je dobré používať med, a cukor úplne vyradiť z jedálnička: med, hoc sa Vám to nemusí zdať, sa hodí k všetkému a so všetkým: cestoviny s makom a medom, jogurt s medom, do koláča med namiesto cukru a podobne. Hoc sa často hovorí i o proteínoch, tých naše telo nemá nedostatok. Proteínovo bohaté jedlo teda stačí na večeru, aby sa cez noc regenerovali denným cvičením unavené svaly. Z mliek nie je dobré vynechávať žiadne: rôznymi vlastnosťami sú všetky druhy výnimočné: kobylie, kravské, ovčie, kozie. A samozrejme z nich vyrobené syry a iné mliekarenské výrobky.

bojovník

Nie je možné vynechať ďalší pilier: posilňovanie. Najlepšie je posilňovanie prácou: rúbanie či pílenie dreva, trieštenie kameňa, nosenie vody vo vedrách, či už poľnohospodárskym zvieratám, či na chladenie nejakého prístroja: všetko v rámci práce, aby Vám posilňovanie nekradlo z dnes už takmer najžiadanejšej komodity – času.

oštěp

Veľmi dôležitou je mrštnosť: lezte na stromy, skaly, skáčte cez prekážky: nemusíte kupovať drahé zriadenia, stačí použiť pneumatiky, debničky, švihadlá a podobne, a vystaviate si prekážkovú dráhu ako nič.
Ak budete takto postupovať istý čas, telesne dosiahnete síce nie 120 kilové monštrá, ktoré víťazia v prehliadkach naolejovaných svalov, ale iste dosiahnete úroveň starovekého Sparťana či stredovekého Vikinga ;).