Byt a dom

Atelier Barda premení budovu Montrealu na svetlú rezidenciu

Úložné jednotky s prízvukom ružovej a sivej farby v tomto rodinnom dome v Montreale postavané z obchodu miestnej firmy Atelier Barda.
Résidence Villeneuve bola predtým komerčným priestorom s dvojicou bytov na vyššie uvedených úrovniach, ale ich majitelia chceli budovu zmeniť na dvojpodlažný dom a samostatný prenajímateľný byt. Požiadali Ateliera Bardu, aby usporiadali usporiadanie tak, aby vyhovovalo ich želaniam.Mesto Montreal
Pozemok v kanadskej mestskej štvrti Plateau-Mont-Royal sa môže pochváliť aj bočným dvorom, ktoré boli predtým určené na vykladanie zásob, a dlhou garážou. Nad garážou bola postavená nová obytná časť, ktoré poskytla ďalšiu izbu, zatiaľ čo zvyšná časť strechy bola označená ako terasa.
Pôvodne mal byť dvor premenený na záhradu a bočná stena slúžia na ďalšie okná, ale problémy s ochranou súkromia vyvstali v dôsledku výhľadov z ulice a susedných nehnuteľností.
Výhľady do domu boli tiež problémom z veľkých drevených výkladných okien na prednej fasáde. Architekti sa však rozhodli, že je potrebné zachovať zasklené priečelie pre ich charakter a výhody prirodzeného svetla, a preto zaujal neobvyklý prístup.
„Prvou myšlienkou bolo predstaviť klientov ako protagonistov projektu, odhaliť okoloidúce časti ich rozprávania a zároveň zabezpečiť ich súkromie v konkrétnom čase,“ uviedlo štúdio. „Priamy vzťah medzi klientmi a okoloidúcimi by sa skôr zdôrazňoval ako ignoroval.“Kanadská vlajka
V strede prízemia pred oknami bol postavený svetloružový blok. Vstavané skrine, práčovňa a polica chránia pred súkromným životom, jedálne a kuchynské priestory.
Priechody na oboch stranách vedú späť do týchto priestorov, ktoré môžu tiež zakrývať záclony od podlahy po strop, ktoré dávajú „divadelný vzhľad“.
„Celý redizajn sa riadil dvoma doplnkovými témami: hrou medzi  videnými a nevideteľnými a kinematografickými rámami,“ uviedla Atelier Barda. „Bývalé výlohy v priečelí boli zachované nielen preto, aby ich osvetľovali, ale čo je dôležitejšie, aj kvôli vytváraniu nejednoznačnosti medzi tým, čo je zobrazené a skryté.“

Byt a dom

Výstavba uhlíkovo neutrálneho bytového domu CLT v Bostone

Architektonické štúdio Generate predstavilo plány do výstavbu obytného domu s neutrálnym obsahom uhlíka, ktorý sa volá Model-C, v Bostone s použitím „súpravy dielov“ z vrstveného dreva.
Navrhovaný päťposchodový blok bude používať systém prototypu Generate Model-C, ktorý je typom modulárnej prefabrikácie, ktorá umožňuje demontáž a opätovné použitie.
Zámerom je dosiahnuť štandard Passivhaus pre energetickú účinnosť a jeho cieľom bude pracovať na úrovni nulového uhlíka, čo z neho urobí dôležitý príklad udržateľnejšej budovy.Mesto Boston.jpg
„Pokiaľ je nám známe, bude to jedna z najudržateľnejších budov v Amerike,“ povedal generálny riaditeľ John Klein Dezeenovi.
Časti budú vyrobené z krížovo laminovaného dreva – strojové drevo pozostávajúce z laminovaných drevených profilov. Materiál je menej energeticky náročný ako bežné materiály, ako je betón a oceľ.
Start-upsa spojil s miestnym vývojárom Placetailor, ktorý sa zameriava na vytvorenie Passivhausu, sieť s nulovou spotrebou energie a sieť s nulovým obsahom uhlíka pri vývoji projektu.
Ako náhle bude dokončená, bude to podľa mesta „prvý pozemný, plne priečne vrstvený drevený Passivhaus“.
Klein, ktorý v rámci svojho výskumu na Massachusetts Institute of Technology vybudovali rozsiahle masívne drevené konštrukcie, napríklad The Longhouse, uviedol, že to bude „jedna z najudržateľnejších budov v USA“.
„Nahradením konvenčných betónových a oceľových stavebných materiálov, ktoré významne prispievajú k uvoľňovaniu oxidu uhličitého do atmosféry, projekty typu C pôsobia skôr ako záchyt uhlíka ukladaním uhlíka do dreva bunkovej štruktúry a obalu CLT počas celého života budovy,“ povedal Generate.Uhlík prvok.jpg
Po dokončení vygenerujte nádej, že budova bude pracovať na čistej nulovej hladine uhlíka. Dosiahne sa to najmä z dôvodu veľkého množstva dreva použitého v budove, podľa Kleina, absorbovalo oxid uhličitý.
„Okrem toho je to veľké množstvo drevných vlákien v krížovo laminovaných drevených panelov, ktorý pôsobia ako zachytávač carbonu – konečnom dôsledku riešia tak operačnú, ako aj stelesnenú energiu pomocou jediného systému,“ uviedol.

Byt a dom

Vaša kúpeľná nemusí vyzerať ako by ste ju prenajali filmárom na nakrúcanie hororu

Síce sa hovorí „nesúď knihu podľa obalu“ no väčšina ľudí na to nedbá a aj tak to robí. A pri návšteve u niekoho vás istotne nebude zaujímať ani tak čo majú nové keď sa stretávate každú chvíľu. Ako to u nich doma vyzerá. A môžete si byť istý že to platí aj naopak.  Sú izby ako je obývačka alebo kuchyňa kde toho veľa nenarobíte, a potom sú také izby kde sa dá správnymi trikmi po riešiť priam zázrak. Reč je o kúpeľni a o tom čo by sa dalo urobiť preto aby vyzerala o triedu vyššie ako je tomu v skutočnosti. Ak si nieste istý nechajte si poradiť od známych alebo v kúpeľovom štúdiu. Častokrát vám poradia dokonca zadarmo. samozrejme konkrétna varianta je už na vás.Vystrašená žena.jpg
 
Osvetlenie je základ
Úplne základným trikom je správne zvolené osvetlenie. Niežeby ste museli okamžite bežať do obchodu a kúpiť to najdrahšie čo tam majú. No niekedy je lepšie ak sa bude jednať o skôr jemnejší typ ako aj takzvane teplejšiu farbu. Ak ale nieste práve typ ktorému hovorí niečo pojem teplá a studená farba, v tom prípade nemusíte zúfať. Stačí ak v popredí kúpeľne bude dizajnový kúsok ktorý na seba hneď upúta. Môžete sa spoľahnúť že tú škaredú lacnú lampu si takmer nikto nevšimne.
 
Nezabúdajte na zrkadlo
K kúpeľni už tradične patrí zrkadlo. Rôzne bez rámové typy zrkadiel dnes už má každý a dajú sa kúpiť za pár drobných. Na kvalite im to síce nezobralo, no pôsobia dosť lacno. Preto by ste radšej mali staviť na niečo zaujímavejšie. Podľa toho akým štýlom bude miestnosť ladená by mal byť aj rám zrkadla. Dodá to celej miestnosti na dôstojnosti.Luxusná kúpeľňa.jpg
 
Nepodceňujte obklady
Nie každý sa narodil ako rodený dizajnér a nie každý máme potrebu riešiť či sa bude v izbe nachádzať hnedý javor alebo horský orecha a podobné nezmysli. No bielou farbou nič nepokazíte. Správnym doplnením farebnými doplnkami, ako napríklad poličky či ostatné vybavenie miestnosti. Dodáte celkovo efekt moderného minimalizmus. Nebude vás to stáť rodinný majetok a efekt luxuse to splní. 

Byt a dom

Top izbové rastliny

V dobách našich starých mám boli domy priam preplnené kvetmi. Neskôr sa od tohto trendu upustilo a kvetinové steny nahradila strohosť a jednoducho zariadené miestnosti. V posledných rokoch sa však vracia do domácností trend pestovania izbových kvetov. Tieto nemusia byť vôbec náročné na starostlivosť a navyše pri ich pestovaní odbúrate stres nazbieraný z celého dňa v práci a starostlivosti o rodinu.  Poradíme vám, ktoré sú vhodné aj pre pestovateľa začiatočníka.Okná,  kaktusy.jpg
Pre blížiacimi vianočnými sviatkami by ste si iste mali zaobstarať Vianočný kaktus. Je to naozaj nenáročná rastlina, ktorá dorastá do výšky 30 centimetrov a preto ju môžete umiestniť aj na poličku alebo stôl. Ak bude mať rastlina dostatok svetla, odvďačí sa vám svojimi nádhernými bielymi, žltými alebo červenými farbami kvetov, ktoré sa objavia vždy v polovici decembra.
Do kuchyne vám odporúčame kúpiť Brečtan popínavý. Hodí sa do kvetináčov, ktoré zavesíte na strop a preto vyzerá dobre v kuchynských kútoch alebo jedálňach.  Rast tejto kvetiny musíte regulovať, lebo môže vyrásť až do dĺžky 2 metrov. Vyzerá však veľmi efektne a udrie do očí každému návštevníkovi vášho domu.
Možno ste už u susedov obdivovali nádherné zelené guľaté listy Monstery skvelej. Ide o rastlinu veľmi odolnú a prispôsobivú,  preto je dobrou voľnou do každej miestnosti.  Ak máte izby s menšími oknami a menej svetlé, nemusíte sa obávať, že by vám rastlina uhynula. Hodí sa aj do temnejších miestností.  Pri správnom zalievaní môže vyrásť až do trojmetrovej výšky. Dávajte si však pozor, ak máte deti. Jej listy sú mierne jedovaté.Stena, obrazy, kvet.jpg
Pre tých z vás, ktorým doslova umiera každý kvet pod rukami, máme dobrý tip. Vyskúšajte si zakúpiť do bytu rastlinu s názvom Zamiokulkas.  Ide o sukulent, ktorý je priam Supermanom medzi izbovými rastlinami. Navyše má veľmi pekné sýtozelené drobné listy, ktoré sa skvele vynímajú napríklad na pracovnom stole. Či ju pestujete v tieni, na slnku, alebo ju zabudnete niekoľko dní poliať, vždy vás prekvapí svojou krásou. Rastlina je však jedovatá a preto nevhodná do domácnosti s deťmi.

Byt a dom

Niekoľko možností, kam umiestniť práčku či sušičku

Umiestňovanie bielej techniky v domácnosti, či sa to týka bytu alebo domu, treba so zreteľom na zariadenie interiéru, ale predovšetkým podľa vašej predstavy výsledného efektu. Možno riešite práve tento rébus, a tak vám s tým môže pomôcť týchto zopár tipov.Práčka v kúpeľni.jpg
 
Kúpeľňa je klasika
Práčka a sušička v kúpeľni je bežne využívaný spôsob, kam s nimi. V blízkosti sa totiž nachádzajú všetky potrebné rozvody odpadu a vody, zatvorená miestnosť navyše dokáže tlmiť hlučnosť týchto spotrebičov. Neruší ani dizajn zariadenia kúpeľne, ale ak túžite po modernejšom riešení, skryte ich za dvierka, roletové alebo posuvné a získate tým aj odkladací priestor nad nimi.
 
Rekonštruujete?
Myslite na ne už pri plánovaní a postavte priečku, ktorou vytvoríte niku na ich umiestnenie. Tú môžete postaviť kamkoľvek, na chodbu, do šatníka alebo do komory a tým uvoľnite priestor v kúpeľni. Myslite pri tom na jednoduchý prístup k uzáveru vody, pretože ak by došlo k havárii, je potrebné vodu odstaviť.
 
Kuchyňa je jednou z možností
Trend posledných niekoľko desiatok rokov je zabudovateľná technika v kuchynskej linke. Vybrať práčku alebo sušičku je potrebné už pri plánovaní, pretože ich treba rozmerovo prispôsobiť, pritiahnuť vodu, jej prívod a odvod a myslieť treba aj na priestorovú rezervu z každej strany spotrebičov, aby ste zabránili vibrovaniu celej kuchynskej linky.Spotrebiče ukryté v kuchyni.jpg
 
Zabezpečte vetranie
Kúpili ste si kondenzačnú sušičku a neviete sa rozhodnúť, kam ju umiestniť? Tento spotrebič potrebuje len prívod elektrického prúdu. A keďže počas činnosti nasáva vzduch, aby sa ochladzovala a tak zabezpečila kondenzáciu pár, potrebuje okolo seba vzduchovú medzeru minimálne 5 centimetrov z každej strany. Do uzavretých a malých priestorov, v ktorých nie je zabezpečené vetranie, ju preto neodporúčame inštalovať. Nie je problém osadiť ju do zabudovanej skrine, ale pri každom sušení nechajte dvierka skrine otvorené. Zbernú nádobu s kondenzovanou vodou treba pravidelne vyprázdňovať.

Byt a dom

Žite o trošku zdravšie

Aj váš dom, môže byť zdravý alebo nezdravý. Možno ste sa nad tým takto doteraz nezamysleli, ale hovorím len čistú pravdu. Chemické prostriedky, okná bez sieťok, steny obrastené plesňami. To všetko pre vás predstavuje zdravotné riziko. Ak chcete, aby bol váš byt či dom naozaj zdravý, snažte sa dodržiavať tieto veci.rastlina pri okne.jpg
 
Vetranie s ochranou
 
Sieťky na oknách nezabránia len tomu, aby vám do bytu nevletel hmyz. Husté pletenie ich výplne dokáže zachytiť aj podstatnú časť prachu a peľu. Peľ ani prach, nie sú ideálnymi spoločníkmi na bývanie. Platí to hlavne v prípade, keď máte alergiu. Ak ste zdraví, tak sa tomuto ochoreniu snažte predchádzať.
 
Zbavte sa chémie
 
Ja už dlhé roky upratujem len s octom a sódou bikarbónou. Čistiaci prostriedok používam len na riad a taktiež na pranie oblečenia. Je asi nemožné zbaviť sa úplne všetkej chémie vo vašom dome. Pokúste sa ale aspoň o to, aby ste jej hromadili čo najmenej. Pomôže napríklad to, že dlážku nebudete zbytočne polievať čistiacimi prostriedkami. Ocot zriedený s vodou bohato postačí a navyše si poradí aj s odolnou špinou.
 
Pozor na plesne
 
Plesne predstavujú pre naše zdravie obrovské riziko. Vedeli ste, že aj na nich môžete mať alergiu? Plesne môžu spôsobovať ťažkosti s dýchaním, kožné problémy alebo pálenie a začervenanie očí. Zbavte sa ich pravidelným vetraním, používaní octu a dôkladnou kontrolou vášho príbytku.fľaška s jedom.jpg
 
Vzduch, ktorý sa dá dýchať
 
Vzduch vo vašom dome, by nemal byť príliš vlhký, no ani príliš suchý. V prvom rade by ste mali odstrániť všetky faktory, ktoré kvalitu ovzdušia znižujú a naopak pridať tie ktoré mu pomáhajú. Napríklad elektrické ohrievače, ktoré nepochybne ekonomické, vzduch vysušujú naozaj extrémne. Svojmu dýchaniu pomôžete najviac tým, že budete v byte pestovať čo najviac rastlín. Vhodné sú najmä zelené izbovky, ktoré sú navyše nenáročné na starostlivosť.

Byt a dom

Byt alebo dom ?

Istotne máte v hlave zmätok z tohto  výberu. Máte sa nasťahovať, no absolútne netušíte, kam to bude. Prešli ste si celý váš zoznam plusov a mínusov.  Voľakto si určite práve povedal – veď odpoveď je ľahká. Dom je veľký a krajší. No nie každý je o tom plne rozhodnutý.moderní dům.jpg
Prvé odporúčania
Keď sa chystáte do nového bývania, najprv si rozpočítajte vaše doterajšie úspory a zistíte, na čo naozaj máte. Či vlastne dokážete váš príbytok splácať z vašej výplaty, alebo si budete musieť brať hypotéky, ktoré vás na nejakú dobu zaťažia. Podľa môjho názoru si vezmite to, na čo  naozaj máte a nebudú s tým problémy. Ak ste v situácií, kedy si môžete dovoliť aj to, aj to, postupujte nižšie, kde sa dočítate viac.
A sme DOMA
Pusťme sa najprv do tých menej príjemných vecí ohľadom domu :

  • Väčšie poplatky
  • Viac upratovania, čo niekedy aj znamená, že na to nemáte toľko času, koľko by ste chceli a upratovačka tiež niečo stojí a budete si musieť zvykať na jej spôsob usporiadania vecí
  • Viac práce v záhrade
  • Väčší dohľad na malé deti, ak máte rodinu
  • Nie tak teplo, ako v bytovkách
  • Nikto vám ho nezateplí tak, ako sú zateplené bytovky

Teraz niečo príjemnejšie

  • V prípade, že máte pozemok na vidieku, pocítite to pravé ticho, pokoj a prírodu
  • Žiadny otravný susedia bývajúci nad vami, alebo pod vami, ktorých sa nemôžete zbaviť
  • Viac priestoru pre vás
  • Žiadne bytové poriadky a umývanie schodov v bytovke
  • Žiadne bytové schôdzky
  • Krásne okolie okolo domu

panelákový dům.jpg
No a suma sumárov, je to 6 na 6. Čiže vyrovnaný prípad. Vyberte si to, čo by vám z tohto vadilo a naopak. Určte si svoju pravdu a zistite, čo naozaj chcete. Keby som vám mohla poradiť, určite by som si zvolila dom, keďže s bytovkou už skúsenosti mám a domy sa mi veľmi páčia aj vďaka ich výhodám.
BYTÍK
Teraz si dajte predošlé výhody do nevýhod a nevýhody do výhod. Jednoducho je to všetko opačne. So susedmi zažijete poriadne nervy, hádky a bude ťažké sa im vyhnúť. Samozrejme sa môže stať, že si s nimi sadnete a bude sa vám skvelo nažívať. Na druhej strane niektoré byty sú fakt luxus a vďaka nim vás bývanie v bytovke neodradí. No podľa môjho názoru by som si ho zobrala iba vtedy, keby to malo byť dočasné bývanie alebo nedostatok financií na dom.

Byt a dom

Predávame dom

A už je to tu. Stojíte pred predajom svojej nehnuteľnosti? A vedeli ste, že cenu môžete ešte navýšiť? Ako? Máme tu pár jednoduchých tipov a trikov ako na to.
Zo skúseností môžeme povedať, že investície nemusia byť úplne veľké. Niekedy stačia aj drobné opravy za dvesto eur a cena nehnuteľnosti sa môže zdvihnúť v rádoch tisíc alebo minimálne urýchlite dobu predaja. Obvykle máva predaj domu či bytu štyri fázy. Je nutné podotknúť, že by vás dobrá realitná kancelária mala na ne upozorniť či ich rovno zabezpečiť. O vhodnosti či nevhodnosti realitných maklérov budeme hovoriť v inom článku nabudúce.kuchyňa.jpg
Fáza prvá: vypratávanie. Touto fázou nemusia prejsť všetky príbytky. V holobyte by asi veľmi nebolo čo vypratávať. Naopak, ak už máte druhé bývanie a sťahujete sa, fáza číslo jedna je prirodzenou neoddeliteľnou súčasťou. A prečo je taká dôležitá? Pomôže novým majiteľom predstaviť si ako by mohli svoj nový domov zariadiť bez stôp bývalého majiteľa.
Krok druhý: drobné opravy. Ak by sme to mali zhrnúť v skratke, ide o investíciu, ktorú sme spomínali vyššie. Spočíva vo vymaľovaní škaredých oprskaných stien, zatmelení tých najhorších prasklín, možno oprave odtoku pod umývadlom, ktorý už dlhšiu dobu nebol čistený a upchal sa. Nemusíte pritom opraviť celé bývanie, stačí ak bude v reprezentatívnom stave. spálňa.jpgKupca skôr kúpi to, kde nebude musieť počítať s investíciami do budúcna. Neplatí to však vždy, veľmi staré budovy nie je nutné takto upravovať keďže nový majiteľ má v pláne kompletnú rekonštrukciu.
Tretia fáza – upratovanie. Zase tu ide o reprezentatívnosť a dobrý dojem. Dajte si preto záležať na kuchyni a sociálnom zariadení (WC aj sprcha či vaňa). Umyte podlahy, okná, naleštite zrkadlá…
Vžite sa do role kupujúceho a skúste sa odosobniť. Prejdite celým domom s čistou hlavou a všímajte si, na čo by sa mohol upriamiť potencionálny nájomca či kupec. Podľa toho prípadne podniknite ešte ďalšie kroky.