Výstavba uhlíkovo neutrálneho bytového domu CLT v Bostone

Architektonické štúdio Generate predstavilo plány do výstavbu obytného domu s neutrálnym obsahom uhlíka, ktorý sa volá Model-C, v Bostone s použitím „súpravy dielov“ z vrstveného dreva.
Navrhovaný päťposchodový blok bude používať systém prototypu Generate Model-C, ktorý je typom modulárnej prefabrikácie, ktorá umožňuje demontáž a opätovné použitie.
Zámerom je dosiahnuť štandard Passivhaus pre energetickú účinnosť a jeho cieľom bude pracovať na úrovni nulového uhlíka, čo z neho urobí dôležitý príklad udržateľnejšej budovy.Mesto Boston.jpg
„Pokiaľ je nám známe, bude to jedna z najudržateľnejších budov v Amerike,“ povedal generálny riaditeľ John Klein Dezeenovi.
Časti budú vyrobené z krížovo laminovaného dreva – strojové drevo pozostávajúce z laminovaných drevených profilov. Materiál je menej energeticky náročný ako bežné materiály, ako je betón a oceľ.
Start-upsa spojil s miestnym vývojárom Placetailor, ktorý sa zameriava na vytvorenie Passivhausu, sieť s nulovou spotrebou energie a sieť s nulovým obsahom uhlíka pri vývoji projektu.
Ako náhle bude dokončená, bude to podľa mesta „prvý pozemný, plne priečne vrstvený drevený Passivhaus“.
Klein, ktorý v rámci svojho výskumu na Massachusetts Institute of Technology vybudovali rozsiahle masívne drevené konštrukcie, napríklad The Longhouse, uviedol, že to bude „jedna z najudržateľnejších budov v USA“.
„Nahradením konvenčných betónových a oceľových stavebných materiálov, ktoré významne prispievajú k uvoľňovaniu oxidu uhličitého do atmosféry, projekty typu C pôsobia skôr ako záchyt uhlíka ukladaním uhlíka do dreva bunkovej štruktúry a obalu CLT počas celého života budovy,“ povedal Generate.Uhlík prvok.jpg
Po dokončení vygenerujte nádej, že budova bude pracovať na čistej nulovej hladine uhlíka. Dosiahne sa to najmä z dôvodu veľkého množstva dreva použitého v budove, podľa Kleina, absorbovalo oxid uhličitý.
„Okrem toho je to veľké množstvo drevných vlákien v krížovo laminovaných drevených panelov, ktorý pôsobia ako zachytávač carbonu – konečnom dôsledku riešia tak operačnú, ako aj stelesnenú energiu pomocou jediného systému,“ uviedol.