Top izbové rastliny

V dobách našich starých mám boli domy priam preplnené kvetmi. Neskôr sa od tohto trendu upustilo a kvetinové steny nahradila strohosť a jednoducho zariadené miestnosti. V posledných rokoch sa však vracia do domácností trend pestovania izbových kvetov. Tieto nemusia byť vôbec náročné na starostlivosť a navyše pri ich pestovaní odbúrate stres nazbieraný z celého dňa v práci a starostlivosti o rodinu.  Poradíme vám, ktoré sú vhodné aj pre pestovateľa začiatočníka.Okná,  kaktusy.jpg
Pre blížiacimi vianočnými sviatkami by ste si iste mali zaobstarať Vianočný kaktus. Je to naozaj nenáročná rastlina, ktorá dorastá do výšky 30 centimetrov a preto ju môžete umiestniť aj na poličku alebo stôl. Ak bude mať rastlina dostatok svetla, odvďačí sa vám svojimi nádhernými bielymi, žltými alebo červenými farbami kvetov, ktoré sa objavia vždy v polovici decembra.
Do kuchyne vám odporúčame kúpiť Brečtan popínavý. Hodí sa do kvetináčov, ktoré zavesíte na strop a preto vyzerá dobre v kuchynských kútoch alebo jedálňach.  Rast tejto kvetiny musíte regulovať, lebo môže vyrásť až do dĺžky 2 metrov. Vyzerá však veľmi efektne a udrie do očí každému návštevníkovi vášho domu.
Možno ste už u susedov obdivovali nádherné zelené guľaté listy Monstery skvelej. Ide o rastlinu veľmi odolnú a prispôsobivú,  preto je dobrou voľnou do každej miestnosti.  Ak máte izby s menšími oknami a menej svetlé, nemusíte sa obávať, že by vám rastlina uhynula. Hodí sa aj do temnejších miestností.  Pri správnom zalievaní môže vyrásť až do trojmetrovej výšky. Dávajte si však pozor, ak máte deti. Jej listy sú mierne jedovaté.Stena, obrazy, kvet.jpg
Pre tých z vás, ktorým doslova umiera každý kvet pod rukami, máme dobrý tip. Vyskúšajte si zakúpiť do bytu rastlinu s názvom Zamiokulkas.  Ide o sukulent, ktorý je priam Supermanom medzi izbovými rastlinami. Navyše má veľmi pekné sýtozelené drobné listy, ktoré sa skvele vynímajú napríklad na pracovnom stole. Či ju pestujete v tieni, na slnku, alebo ju zabudnete niekoľko dní poliať, vždy vás prekvapí svojou krásou. Rastlina je však jedovatá a preto nevhodná do domácnosti s deťmi.