Nezaradené

Kvapka sem kvapka tam a závislosť je na svete

Kvapky do nosa sú bezpochyby geniálnym vynálezom. Ak sa nám upchá nos, dokážu ho uvoľniť v priebehu pár minút. Aj napriek tomu, že sú tieto liečivá voľne predajné, môžu byť pre naše zdravie veľmi nebezpečné. V prvom rade dokážu závažne poškodiť nosovú sliznicu a vytvoriť vážnu závislosť.

oči
 
Suchý nos a závislosť
 
Nosové kvapky sú určené len na krátkodobé užívanie. Konkrétna doba je uvedená na každom balení. Väčšinou sa jedná o týždeň, maximálne však dva. Kvapky fungujú tak, že na istú chvíľu zužujú cievky v nose. Vďaka tomu nosová sliznica odpuchne a nám sa dýcha ľahšie. Takto zúžené cievy však poškodzujú tkanivá, ktoré sa nachádzajú pod sliznicou. To vedie k jej zhrubnutiu a nadmernému vysúšaniu. Suchá nosová sliznica je nepríjemná, bolestivá, často krváca a vedie iba k tomu, že sa ju snažíme zvlhčiť ďalšími prípravkami. Takže ak kvapky používate dlho, koledujete si o poriadny problém, ktorý budete musieť riešiť lekárskym zákrokom. Druhou dôležitou vecou je, že naše telo si dokáže na nosové kvapky vytvoriť rovnakú závislosť ako napríklad na cigarety, alebo kokaín. Za nebezpečnú dobu používania, je vo všeobecnosti považovaný čas, viac ako štrnásť dní. Navyše ak vaše problémy s upchaným nosom neprestanú ani po takto dlhej dobe, pravdepodobne nepôjde o obyčajnú nádchu. Môžete trpieť alergiou, alebo chronickou nádchou. Preto by ste mali navštíviť lekára a nepokúšať sa liečiť voľne predajnými liekmi.

léky
 
Závislosť ako každá iná
 
Závislosť na nosových kvapkách má aj svoje odborné pomenovanie. Ide o sanorizmus. Abstinenčné príznaky sa dajú pokojne zrovnávať so stavmi, ktoré pociťujú závislí na tvrdých drogách. Ak svojmu telu nedodáte potrebnú dávku, môžete pociťovať triašku, nadmerné potenie, stavy úzkosti, zhoršené dýchanie, poruchy sústredenia, návaly tepla a celkovú nervozitu. V momente, keď si svoje zázračné kvapky aplikujete do sliznice, príznaky zmiznú v priebehu chvíle.