Nezaradené

Dobre si to spočítajte!

Každý z nás má nejaký svoj rozpočet. Či už si to rozvrhujeme alebo nie aj tak každý z nás má nejaké svoje príjmy a výdavky. Práve to určuje náš rozpočet. Nemali by sme ho však brať na ľahkú váhu. Veľmi dobré je ak si na začiatku mesiaca urobíme plán našich výdavkov. Predídeme tak rôznym nepríjemnostiam. Určite poznáte posledné týždne mesiaca. Minuli ste viac ako ste mali a teraz si musíte utiahnuť opasok. Toto by sa nemuselo vôbec stať ak by ste mali plán.
Je potrebné si to dobre spočítať a nič nenechávať na náhodu. Ako na to? Vyčleňte si nejaké papiere alebo menší zošit. Do tohto zošita si budete každý mesiac zapisovať. Na začiatku mesiaca si vždy zaznačíte svoje príjmy. Potom napíšete výdavky, ktoré sú pevné. Ktoré to sú? Je to napríklad nájom, elektrina, voda a iné potrebné a nevyhnutné platby.

kalkulačka

Následne si určíte koľko peňazí môžete každý týždeň minúť na rôzne iné výdavky. Rátajte s pravidelnými nákupmi potravín, drogérie či návštevy lekárne. Vytvorte si aj určitú rezervu na nepredvídateľné výdavky. Takto sa vám už nemôže stať, že sa na konci mesiaca ocitnete bez peňazí.

Ak si chcete nejaké peniaze ušetriť tak si zvoľte každý mesiac sumu, ktorej sa dokážete vzdať. Nemusí to byť vôbec veľa. Je dôležité aby ste si ich každý mesiac poctivo odložili a viac na nich nesiahli. Ak to nedokážete tak skúste poprosiť známeho, či nemôžete tieto peniaze dať jemu. Takto máte zaručené, že vás to nebude pokúšať. Druhou možnosťou je založiť si účet s ktorého nebudete môcť peniaze. Takto si môžete byť istý, že si vytvoríte určité úspory.

mince

Niekedy sa vám môže zdať, že nemáte dostatok financií na odloženie si peňazí a vytvorenie úspor. Verte mi, že vždy sa to dá. Musíte sa len naučiť lepšie hospodáriť a šetriť. Veľa krát kupujeme množstvo vecí, ktoré ani nepotrebujeme. Tomuto sa musíme vyhnúť. Nikdy nekupujte vec, ktorú už doma máte.