Nezaradené

Ancient Earth- projek podobný aplikácii Google Earth, ktorý vás prevedie minulosťou našej planéty

Ak spomeniem aplikáciu či program dostupný na webe s názvom Google Earth, prakticky nepredstavím žiadnu novinku. Preto sa zamerajme na aktuálnejší projekt podobného razenia, ktorý vás však tento krát vtiahne do minulosti. Ako vyzerala zem, po ktorej teraz kráčame pred miliónmi rokov? Ancient Earth nám jej atmosféru priblíži vo vizuálnej, čo najreálnejšej podobe. Nečakajte tak paneláky, obchodné domy, semafóry,… konkrétne miesto nájdete v jeho pôvodnej, milióny rokov starej vizáži. Ako vyzeralo naše súčasné mesto či bydlisko?
Všetko zistíme, ak navštívime 3D mapu našej planéty a preskúmame viaceré historické obdobia. To všetko by nám mal aktuálny projekt umožniť. Týmto pozorovaním takisto zistíme, ako vznikali či skôr kam sa sťahovali jednotlivé národy a ako sa niektoré kontinenty začali  zaľudňovať, civilizovať sa, či naopak pustnúť.

satelit

  • Projekt bol pôvodne určený ako detailná pomôcka k spravovaniu databázy týkajúcej sa prehistorických dinosaurov, ale svojimi nástrojmi dopraje zážitok i v spomenutej podobe i tým ktorí o dinosaurov záujem nejavia, ale radi by si prezreli našu planétu z historicky vizuálneho hľadiska.

Samotný tvorca projektu Ian Webster povedal, že inšpiráciou mu bolo zistenie, ako dnešní geológovia dokážu disponovať pomerne detailnými dátami o našej planéte a to až 750 miliónov rokov späť. Tieto dáta tak chcel uviesť do podoby, aby boli prístupné čo najviac ľudom a aby tak aj ostatní mohli byť svedkami zaujímavej premeny, akú naša planéta za tú dobu podstúpila. To všetko v dnešnej digitálnej 3D verzii, ktorá nám dané dáta priblíži ešte oveľa detailnejšie, postupných zmien budeme svedkami tak povediac na vlastné oči, na monitore svojho počítača alebo na displeji svojho mobilného zariadenia.

mapa

  •  3D mapa predstavuje našu planétu na čiernom pozadí, no zatiaľ nebude možné približovať a prehľadávať konkrétne ulice, ale budeme mať dostupný nástroj, na akom môžeme zadávať rôzne časové úseky.