Nezaradené

Chlp sem, chlp tam : máte stále upchatý nos?

Dýchanie a celkovo dýchacie cesty ľudí, či už horné alebo dolné, sú vecou dôležitou, no aj veľmi zložitou. Nezaraďuje sa sem len nos a pľúca s trubicou, ktorá obidva orgány spája. Ide o zložitý proces, v ktorom čo i len maličká chybička vie spôsobiť poriadne problémy. Ak máte stále upchatý nos so sprievodným symptómom boľavého hrdla, niečo nie je určite v poriadku. Nemusí to byť len oslabenou imunitou, môže to byť aj niečo vážnejšie, niečo, čo budete musieť tolerovať po celý život. Čo je tou záhadou ? Alergia. Dnes už úplne normálny zdravotný problém týkajúci sa miliónov ľudí. Spôsobujeme si ju bohužiaľ sami, a tak sa nečudujme že nás bude po celý život otravovať a narúšať nám spokojný život. Nie je to tak hrozné, existujú aj oveľa horšie ochorenia, pri ktorých by ste ešte len horko zaplakali.

alergie

Alergiu spôsobujú alergény víriace sa v našom životnom prostredí, ktoré je už dnes tak veľmi zamorené, že sa predpovedá vzrastajúci počet alergikov na miliardové čísla. Máte ju napríklad na peľ roztrúsený vo vzduchu alebo nemôžete prestať kýchať z čerstvo pokosenej trávy. Tak ako existuje nespočetný počet druhov rastlín, tak aj alergií. Pozor ! Nemýľte si sennú nádchu s alergiami na jedlo – tie nespôsobujú problémy s dýchacou sústavou, skôr ohrozujú pečeň a ostatné orgány patriace do tráviaceho ústrojenstva.

nemoc

Ak to však nie je váš prípad, zamerajte sa na svojho domáceho miláčika. Síce vyzerá veľmi rozkošne, no môže odhaľovať tajomstvo upchatého nosa. Zvieratá v domácnostiach spôsobujú vyšší výskyt alergií, hlavne tie rozmaznané. Aj keď sa ho nemôžete vzdať a je ťažké nebozkávať ho a každú chvíľu ho aspoň poškrabkať za uškom, musíte toto opatrenie podstúpiť. Zvieratká náš život robia šťastnejší, ale aj tak si treba dávať obrovský pozor na chlpy vytŕčajúce spod postele alebo z gauča. Treba im dať najavo, že toto miesto je vyhradené len a len pre vás. Aj sliny spôsobujú alergiu – myslite na to ! Ak sa teda aspoň ako tak vyhýbate kontaktu so srsťou zvieraťa, o to lepšie sa vám bude dýchať. V žiadnom prípade nespite s nimi v posteli a pelech by mal byť umiestnený mimo vašej spálne. Lásku svojmu chlpatému zvieratku môžete aj inak, než priamym kontaktom. Zoberte ho von, nech sa vyšantí ! Vy budete konečne voľne dýchať bez zbytočných ťažkostí !