Nezaradené

Kedy a ako ukľudniť batoľa pri objavovaní nového prostredia

Batoľatá prijímajú pre nich nové podnety v okolitom svete rôzne, tak ako dospelí, každý sa s tým vyrovnávame po svojom, ale pre nich je to o to ťažšie, že s mnohými vecami vo svojej blízkosti sa ešte vôbec nestretli, sú to úplné novinky, s ktorými sa musia vyrovnať. Rodičia, ako ich najbližší, by im mali toto spoznávanie uľahčiť a pomôcť v prípade, ak je to pre nich veľmi stresujúce.

dítě

Situácie, kedy treba batoľa upokojiť:
· ak skáče alebo uteká, hlavne na nebezpečných miestach
· ak jeho vrieskanie naberá na obrátkach
· ak kladie silný odpor alebo je agresívne
· ak neprirodzene hlasno plače
· ak odmieta stravu

Dôvody mrzutosti batoliat

Medzi jeden z faktorov, ktoré dokážu rozrušiť nielen batoľatá, ale aj dospelých, patrí nadmerná konzumácia cukru, ktorý má tú vlastnosť, že zvyšuje u detí energiu a tá podporuje rozvoj hyperaktivity. Druhým dôvodom môže byť aj nekvalitný alebo nedostatočný spánok, deti sú potom nervózne a mrzuté. Taktiež zmena zaužívanej rutiny môže byť spúšťačom rozrušenia a napokon vyvolá nespokojnosť a stres.

Zabrániť týmto emóciam batoliat je niekedy dosť ťažké, no napriek existuje niekoľko typov, ako to skúsiť.

jídlo

Stres je zbytočný
Kým sa tým človek nemusí zapodievať, hovorí sa mu to ľahko, ale niečo na tom pravdy bude. Svoj stres zo situácie prenášate aj naňho, a tak je tiež pod tlakom. Potom môže byť jeho reakcia úplne opačná, než by ste chceli dosiahnuť.

Zistite príčinu nepokoja
Prečo vaše dieťa javí známky nepokoja až agresivity musíte zistiť postupným vylučovaním dôvodov, teda či nie je hladné, smädné alebo len si vyžaduje vašu pozornosť. Tieto problémy môžu byť príčinami tohto stavu, ak to vyriešite, dieťa, ale aj vy, budete pokojnejší.

Dajte mu chvíľku
Stane sa, že dieťa len potrebuje byť na chvíľu samo, bez prítomnosti iných ľudí, tak mu doprajte chvíľu samoty v bezpečnom prostredí.jeho izby alebo vašej spálne. Ak ste práve na návšteve, vyjdite von alebo do inej časti budovy.

Upokojovanie je namieste
Ďaleko od rušnej masy ľudí, kde ho už nič nebude vyrušovať, ho môžte ukľudniť nejakou známou pesničkou, ktorú mu zaspievate alebo mu porozprávajte jeho obľúbenú rozprávku, prípadne ho pokolíšte v kočíku s upokojujúcimi slovami.

Batoľatá sú deti vo veku, kedy je to s nimi náročné, pretože všetko ešte len začínajú objavovať, chodiť, okolitý svet je pre nich zaujímavý a nový, no mnohému nerozumejú a tak to častokrát dávajú najavo nie príliš jednoznačne. Základom ale zostáva nenechať sa rozhodiť a pristupovať k nim s láskou a trpezlivosťou.