Nezaradené

Ako rozoznať škodlivé prísady v kozmetických výrobkoch

Spoločnosti, ktoré sa zaoberajú výrobou kozmetiky majú na výber zhruba desaťtisíc surovín a chemických látok, ktoré používajú pri výrobe. Najmenej 1000 z nich je považovaných za zdraviu škodlivé. V túžbe po krásnom a atraktívnom vzhľade používame rozmanité kozmetické výrobky bez rozmýšľania a bez toho aby sme si uvedomili čo vlastne obsahujú. Príliš ľahko podliehame reklamným kampaniam alebo rôznym akciám v obchodoch. Existujú rôzne štúdie, ktoré dokázali, že 60% z toho čo si aplikujeme na pokožku sa vstrebáva do tela.  Pri pravidelnej aplikácii po dobu jedného roku to nie je zanedbateľné množstvo.
 etue na make-up
Jednotlivé zložky vo výrobkoch bývajú uvedené pod jednotným označením vo forme medzinárodného názvoslovia skratkou INCI. Každý štát má iné smernice a svoje limity preto sa častokrát stáva, že učitá látka je v jednom štáte povolená a v druhom zakázaná.
 
Pozrime sa teda na niektoré aspoň základné zložky, ktorím by sme sa mali naučiť dôsledne vyhýbať:

Parabény (ethylparaben, methylparaben, propylparaben) konzervačné činidlo, ktoré je síce považované za netoxické ale jeho každodenná aplikácia môže spôsobovať rôzne alergie, narušovať hormonálnu rovnováhu.
laky na nehty
Ftaláty(dibutylftalát, dietylftalát) zmäkčovadlo pri výrobe plastov, v súčasnosti je zakázané ťažko sa však dokazuje a sleduje, môžu ho obsahovať laky na nechty, toaletné vody, parfémy. Ftaláty sa môžu uvoľňovať aj zo stien plastových nádobiek kde alkohol v kozmetike pôsobí ako rozpúšťadlo. Ftaláty znižujú plodnosť mužov aj žien a ohrozujú vývoj plodu.

Povrchovo aktívne látky(SLS sodium lauryl sulphate, SLES sodium laureth sulphate) pôsobia ako umývacie a peniace zložky až v 95% všetkých šampónov, sprchových gélov, tekutých mydiel, aj zubných pást. SLS aj SLES z dlhodobého hľadiska spôsobujú predčasné starnutie pokožky, vysušujú a drážia, narušujú kožnú bariéru.
koemetické výrobky
Akrylamidpolymér prítomný v mnohých mastiach a krémoch, vytvára gélovú štruktúru. Dokázaný vznik nádorov u laboratórnych myší, u ľudí zatiaľ spojenie s rakovinou nepreukázané v dôsledku nedostatočného počtu pozorovaní.

Propylen Glycol, Polyethylen Glycol, Ethylen Glycol(PG,PEG,EG) zvlhčovadlo a rozpúšťadlo používané ako nosič vône. Je veľmi lacný preto je často používaný. Ľahko preniká kožou a poškodzuje pečeň, obličky a mozog.

Formaldehydsilno karcinogénna látka vyskytujúca sa hlavne v nechtovej kozmetike.

Toluénprchavé rozpúšťadlo nachádzajúce sa vo výrobkoch na ošetrovanie nechtov, odfarbovačoch na vlasy a v parfémoch.

Dioxanvysoko nebezpečná chemická látka, ktorá sa uvoľňuje z jednorázových plienok, tampónov a vložiek v dôsledku použitia chlóru na ich bielenie!