Nezaradené

Výber a nákup rybičiek do akvária

Niektorí vedci sa domnievajú, že celkový počet druhov rýb vo vodách sveta je veľmi vysoký a dosahuje 40 000. Približne 25 000 druhov rýb je už klasifikovaných a má vedecké názvy. Je však známe, že celkový počet druhov rýb na našej planéte, vzhľadom na tie, ktoré žijú v oceánoch a odľahlých sladkovodných nádržiach, je oveľa väčší.

ryby

·         Na začiatku bude vaša voľba rýb pravdepodobne založená na ich vzhľade. Po návšteve obchodu s domácimi miláčikmi uvidíte zástupcov mnohých druhov rýb. Aby bolo možné získať čo najlepšiu predstavu o druhoch rýb, je najlepšie pozrieť sa na ilustrované vydania. Zároveň si pamätajte, že vzhľad rýb nie je všetko.  Faktom je, že pri výbere typu rýb pre vaše akvárium sú dôležité aj ďalšie faktory, bez ohľadu na to, čo plánujete či počiatočnú kolonizáciu akvária alebo následné pridávanie.

·         Je dôležité si uvedomiť, že druhy rýb, rovnako ako cicavce a vtáky, sú početné a rôznorodé. Niektoré ryby sú nebezpečné – preto je dôležité dbať na to, čo umiestnime spolu do akvária.
·         Aj keď veľké ryby nejedia menšie, menšie ryby sa pravdepodobne obávajú svojho života, ak je v tom istom akváriu oveľa väčšia ryba.  Ryby sú územné a potrebujú viac osobného priestoru, než to dovoľuje veľkosť niektorých akvárií.
·         Pojem „nenáročné ryby“ zvyčajne odkazuje na druhy rýb, ktoré môžu prežiť za všetkých environmentálnych podmienok. Takéto ryby môžu byť odolné od narodenia, ak sa musia vo voľnej prírode prispôsobiť meniacim sa charakteristikám vody alebo nedostatočnej kvalite vody. Možno sa len aklimatizovali na život v akváriu, nejako prežili v týchto podmienkach – a nič viac. Dokonca aj tie najviac aklimatizované ryby sa cítia oveľa lepšie a prejavujú jasnejšiu farbu, ak sú držané v podmienkach čo najbližších k prírodným. 

korály
 
Takže vám odporúčame, aby ste starostlivo prečítali pôvod rýb. Veľmi častou chybou je veriť, že všetky nenáročné ryby sú navzájom kompatibilné.