Všestranné využitie europaliet

Europaleta alebo aj výmenná paleta je vyrobená z dreva a na rozdiel od ostatných má pevne stanovené rozmery. Jej nosnosť je až 1500 kilogramov, hoci sama váži iba 20-24 kíl. S rozmermi 120x80x14,4 centimetrov má úložnú plochu necelý meter štvorcový, 0,96m2. Jej primárnou funkciou je zjednodušenie manipulácie a špedície rôzneho materiálu. Ten sa na europaletu naloží a potom sa jednoducho presúva vďaka vysokozdvižnému vozíku, nízkozdvižnému vozíku alebo s použitím žeriavu. Využitie má pri všetkých typoch dopravy tovaru – lodnej, železničnej, leteckej a samozrejme aj cestnej.

paleta

Unifikáciou rozmerov palety sa tak zjednodušila ich vymeniteľnosť. Paletu preto po presune a vyložení nákladu nie je nutné vracať dodávateľovi, ale následne sa použije na prepravu iného tovaru. Jediné, čo je ale v takomto prípade potrebné sledovať, je ich stav, či je vyhovujúci alebo nie. Ten sa dá samozrejme zabezpečiť opravou alebo výmenou poškodených častí. Existuje hneď niekoľko typov paliet, nie len táto plochá. Napríklad ohradové palety, ktoré majú tvar ako klasická euro paleta na predaj, ale v rohoch sú umiestnené stĺpiky a steny zo silného oceľového plechu. Samozrejme sú stohovateľné. Najčastejšie sa využívajú na prepravu kovových komponentov v rámci výrobného podniku. Ďalším typom je europaleta so stenami z kovového pletiva, takzvané klietkové palety. Tie sa používajú na prepravu textilu alebo plastových odliatkov. Europaleta v dnešnej dobe už dávno neplní iba technickú funkciu.

eurp

Čoraz väčšej obľube sa teší hlavne nábytok vyrobený z paliet. Šperkom na vašej záhrade môže byť práve sedenie vyrobené z europaliet. Sú pevné, trvácne a znesú naozaj veľa. Ich spojením získate naozaj veľký a pohodlný priestor na príjemné posedenie. Stôl z takejto palety je tiež zaujímavým doplnkom. Stačí ak na vrch umiestnite sklo alebo celistvú dosku. Ak nie, budete musieť dávať pozor na medzery, aby vám veci nepopadali dole. V záhrade sa tak isto bude nádherne vynímať vyvýšený záhon z paliet alebo bylinkový plot. Doma sa perfektne vyspíte aj na posteli z paliet a váš domov bude vyzerať naozaj útulne, napríklad aj vďaka svetielkam, ktoré do palety ľahko zakomponujete. Možností je naozaj veľa a aj preto sa europalety tešia takej obľube.