Nezaradené

Úroveň programov v našich televíziách

Medzi najväčších televíznych vysielateľov na území Slovenskej republiky patrí verejnoprávny Rozhlas a televízia Slovenska na čele s generálnym riaditeľom Jaroslavom Rezníkom, súkromná Televízia Markíza na čele s Rakúšanom Matthiasom Settelem a trojicu uzatvára taktiež súkromná Televízia Joj, ktorú riadi Marcel Grega. Všetky tri spoločnosti vysielajú programy prioritne určené pre väčšinového diváka. Mnohokrát však v snahe o vysoké čísla sledovanosti neváhajú prekročiť isté hranice, vďaka ktorým sa potom program stáva vulgárny, oplzlý a pod úroveň inteligentného človeka.

tv

Reality-shows

Do tejto kategórie by sme aktuálne mohli zaradiť reality-show Farma, ktorá sa na televízii Markíza vysiela s veľkou obľubou a ktorá mnohokrát trhá rebríčky diváckej sledovanosti. Iste, chápeme, že k žánru reality-show potreba šokovať neodmysliteľne patrí, spôsob, akým však chcú tvorcovia šokovať v tejto šou, je mnohokrát veľmi prehnaný, nízky a lacný. Konkrétne sa nám nepáči, že stále, ak sa nič zaujímavé nedeje a tvorcovia chcú atmosféru patrične oživiť, poskytnú súťažiacim alkoholické nápoje a opiáše sa môžu začať. Všeobecne je známe, že alkoholom opantaní ľudia strácajú zábrany a inak tomu nie je ani na Farme, kde tvorcovia veľmi radi takto získané zábery ďalej používajú. Pastvou sú takéto alkoholické večierky aj pre bulvárnych novinárov, ktorí si mädlia ruky nad ľuďmi dychtiacimi sa za najnovšími pikoškami.

hraní

Vedomostno-zábavné kvízy

Čoho prítomnosť nás však v programových štruktúrach rozhodne teší, sú vedomostno-zábavné kvízy a súťaže, s ktorým sa v poslednom období roztrhlo vrece. Čo ja viem, Duel, Milujem Slovensko na Jednotke, Dobre vedieť na Markíze či Inkognito na Jojke. Všetko sú to programy, ktoré okrem zábavy ponúkajú aj možnosť sa niečo nové naučiť zábavnou formou. Práve takýmto smerom by sa mala zvyšovať úroveň programov v našich televíziách – človek by sa mal zabávať a popritom nasávať nové informácie a nie sa len bezmyšlienkovito pozerať na strápňovanie ľudí v reality-shows.
Ako hodnotíte úroveň programov v našich televíziách vy?