Nezaradené

Pestujeme symbol Vianoc- Cezmínu

Cezmína je ozaj nádherná rastlina, teda konkrétne drevina. Záhradu skrášľuje počas celého roka, pretože červené bobuľky a dekoratívne listy neopadávajú. Aj napriek tomu je vysádzaná pomerne zriedkavo. Jej domovinou sú síce omnoho teplejšie časti sveta, ak jej však zabezpečíme dobré podmienky, bude ochotne rásť aj u nás.

bobule
 
Poznáme viac ako tristo druhov. Niektoré sú zelené počas celého roka, iné opadávajú. Pestrá je taktiež paleta ich farieb a rôzne tvary dekoratívnych bobúľ.
 
Ide o veľmi prispôsobivé dreviny. Porastú vám v kyslej, ale i zásaditej pôde. Niektoré odrody, hlavne tie opadavé, nemajú problém ani s premokrenými miestami v záhrade. Znečistený vzduch znášajú bez problémov. Preto sú vhodnou drevinou do mestských záhrad. Do konca aj do tých, vo vyslovene priemyselne znečistených oblastiach. Môžete ich vysadiť na miesto, kde je polotieň, ale pokojne aj na priame slnko. Ak máte na svojej záhradke jazierko, cezmíny sú ideálnou rastlinou na ich okraje. Obľubujú totiž vyššiu vlhkosť vzduchu. Vďaka nej vám porastu o čosi rýchlejšie.
 
vánoční bobuoe

Opatrní by sme mali byť v zime. Tá je pre cezmíny kritickým obdobím, a to hlavne pre mladé rastlinky. Ak si ich zasadíte na pozemok, prvé roky ich pred príchodom chladného počasia poriadne pozakrývajte suchým lístím, alebo čačinou z ihličnatých stromov. Ak by vám omrzli už staršie rastlinky, nemusíte panikáriť. Zvyknú sa pekne zregenerovať.
 
Ak ste sa rozhodli, že svoju záhradu spestríte práve cezmínou, vysádzajte ich koncom apríla, až začiatkom  mája. Ak to nestihnete, počkajte na prelom septembra a októbra.
 
Odrezky cezmín sú už od nepamäti spájané s vianočnými sviatkami. Keďže aj v interiéri, vydržia veľmi dlho čerstvé a listy neopadnú, sú ideálnym materiálom na tvorbu vencov, alebo iných vianočných dekorácií. Konárik s červenými bobuľkami, vynikne napríklad na vchodových dverách.

cezmína
 
Hrajú taktiež významnú rolu v skrášľovaní zimnej záhrady. V dobe keď ostatné rastliny spia zimným spánkom, cezmína pôsobí veľmi dekoratívne.
 
Nevýhodu týchto drevín je, že rastú pomerne pomaly. Aj napriek tomu sú často používané na výsadbu živých plotov. Ich pomalý rast môže byť výhodou v menších záhradách. Rez znášajú dobre, takže sa nemusíte báť tvarovania so požadovaných tvarov.