Nezaradené

Načo sa zamerať pri fotografovaní

Dnes patrí fotografovanie medzi jeden z najobľúbenejších koníčkov. Fotografovať môže ktokoľvek bez ohľadu na vek. Pár malých rád ti možno pomôže, ak si sa rozhodol fotografií venovať.

fotky

1. Zoznámte sa
Fotoaparát má byť váš pomocník ako vytvoriť najlepšie zábery. Nebojte sa a poriadne si ho obzrite, pri kúpe vám určite pribalili manuál, tak trochu preštudujte aj ten. Vyskúšajte veci, ktoré sa v ňom dočítate aj v praxi. Po pár týždňoch to zopakujte, aby vám neunikli žiadne dôležité funkcie.
Tieto funkcie by ste mali po prečítaní ovládať:
– nastavenie času a clony
– nastavenie citlivosti ISO
– výber zaostrovacieho bodu
– samospúšť

fotograie

2. V akom režime
Ak máte kompaktný fotoaparát máte pravdepodobne expozičný automat, ak teda nemáte drahšiu radu kompaktov. Na začiatok bude automat, spoľahlivou voľbou, pretože fotoaparát za vás odvedie veľký kus práce s expozíciou.
Takmer všetky digitálne fotoaparáty vám ponúkajú na výber aj scénické režimy. Fungujú skoro ako automatika. Čiže ak chcete fotiť napríklad krajinu, nastavíte scénický režim krajina a fotoaparát vám viac zacloní. Pri režime šport, automatika nastaví expozičný čas tak aby zachytil športovca ostro.
Na začiatok sú tieto režimy, užitočné, ak sa však naučíte používať čas a clonu už ich budete môcť prestať používať.

3. Aj fotoaparát má citlivosť
Udávajú ju aj v jednotkách ISO. Väčšinou sa stretnete s hodnotami ISO 50, 80, 100, 160, 200, 320, 400, 640, 880 a viac…
Načo ISO vlastne slúži? Dá sa to povedať tak, že pri nastavení ISO môžete fotiť vo väčšej tme alebo pri nevhodných svetelných podmienkach. Pozor, pri nastavení vysokej citlivosti ISO vniká na fotografií šum.

4. Kompozícia
V skratke by sa dala vysvetliť ako usporiadanie prvkov v rámci priestoru fotografie. Fotograf má pred sebou scenériu s veľkým množstvom prvkov a jeho úlohou je rozhodnúť sa, ktoré je treba zo záberu vynechať. Príliš veľa prvkov ruší vnímanie záberu. Je preto potrebné zbaviť sa nepotrebných prvkov v kompozícií, tak aby naša fotografia odrážala, čo sme v danej chvíli cítili a chceli zachytiť.

foťák

5. Kvalita/Kvantita
Možno sa pýtate koľko záberov bude treba aby ste dosiahli požadovaný výsledok. Na začiatok určite veľa, pretože možno pár záberov pokazíte, nebudete spokojný..Iba tréningom získate potrebnú prax len treba vytrvať. Postupom času už ani nebudete uvažovať nad nastaveniami, už vám to pôjde automaticky bez premýšľania. A budete tvoriť kvalitné fotografie, a nie kvantitu.

Zozačiatku vám určite pomôžu aj informácie z rôznych webových stránok (napríklad ) alebo rôzna literatúra v podobe kníh. Môžete tiež skúsiť rôzne kurzy fotografovania. Stačí si už len vybrať.

Nebojte na fotografovaní nie je nič ťažké, všetko sa musíte len naučiť. Vytrvajte pri svojej záľube a možno vaše fotky budú niekedy zverejnené v časopisoch alebo na výstavách medzi najlepšími.