Nezaradené

3 hlavné mýty o liečbe ochorení ucha, nosa a hrdla

Som matkou dvoch dcér a mám teda s domácou liečbou vlastné skúsenosti mnohokrát overené a odskúšané. Každé dieťa počas rastu a dospievania prechádza rôznymi chorobami. Neuchránime ho pred nimi všetkými ani vtedy, keby sme sa neviem ako snažili. Bacil, vírus, nachladnutie- všetko číha na naše detičky. Niektoré sú odolnejšie, iné menej. Vplýva na to viacero faktorov :

lékař

  • Či bolo dieťa kojené alebo nie
  • Či má oslabenú imunitu
  • Či sa pohybuje často v kolektíve- jasle, škôlky
  • Či má dostatočný prísun vitamínov a zdravej stravy
  • Či dodržiava zásady hygieny

Tých faktorov je skrátka veľmi veľa. Ak dieťa pár krát ochorie v priebehu roka na bežné choroby, nemusíme z toho robiť drámu.

Najčastejšie sa dieťa stretne s bolesťou hrdielka. Tu je ale dôležité štádium choroby. Ak sa jedná o počiatočné škrabanie v hrdle vtedy pomôže čaj a med.

  • Pozor ale nie je pravdou- je to mýtus- že horúci čaj s medom !

Med sa zásadne dáva do vlažného čaju. Teplotou sa totiž znehodnocuje a stáva sa aj ťažšie stráviteľným.
Ak je hrdielko zahnisané tak vynikajúcim prostriedkom je kloktanie vlažnej vody so soľou. U väčšieho dieťaťa samozrejme. U takého, ktoré už kloktať vie. U menšieho sa osvedčil pomerne drastický výter hnisu z hrdielka tinktúrou z lekárne.

stetoskop

Nos je ďalším problémom detí. Teda hlavne nádchy !

  • Mýtom je používanie výplachu vodou-

Najlepšie je inhalovanie nad slaným roztokom. To zaberie skrátka vždy. Hlieny sa uvoľnia a dýchacie cesty sa spriechodnia.

Ucho je tiež niekedy problémom. Je lepšie ak dieťa nedostane zápal do ucha. Zvykne sa totiž potom často opakovať.

  • Mýtus je strčiť do ucha cesnak

Toto nikdy nerobte ! Kúsok gázy namočený v liehu je zaiste podstatne lepším riešením.

Podarilo sa nám doposiaľ vždy pomocou týchto metód odstrániť počiatky choroby bez toho, aby sme navštívili lekára. Ale ak teploty dlho trvajú- viac ako 72 hodín- návšteva lekára je naozaj nevyhnutná. Neplatí to ale všeobecne ! Niekedy sú teploty také vysoké, alebo problémy také veľké, že netreba váhať kontaktovať lekára. On to predsa vie posúdiť najlepšie.