Nezaradené

Kúpa fotoaparátu – na čo si dávať pozor

Prv, ako sa rozhodnete zadovážiť si nový fotoaparát, bolo by vhodné si ujasniť, čo od svojho nového fotoaparátu vyžadujete. Bolo by vhodné, aby ste s fotoaparátom už nejaké skúsenosti mali, prípadne vaši známi, čo našťastie už v tejto dobe nie je problém (keď už iné nie, máte fotoaparáty aj v mobile). Je na mieste začať s tým, že si vypíšete všetky parametre, čo by fotoaparát mal mať, čo od fotoaparátu požadujete, čo naopak nie.

fotoaparát
 
Najskôr si ujasním, či fotoaparát naozaj chcem
 
Áno, aj táto otázka je na mieste, keď vezmeme do úvahy, na akej úrovni je väčšina mobilov ohľadne fotografovania. Veľakrát sú fotoaparáty zabudované v mobiloch na tak vyspelej úrovni, že plne postačia na fotenie bežného človeka. Niektorí ľudia dokonca preferujú fotenie mobilom pred fotením s fotoaparátom:

  1. mobil máte stále po ruke a nemusíte vláčiť ťažký fotoaparát
  2. nemusíte uvažovať, či foťák zobrať a či nie – mobil máte vo vrecku vždy
  3. mobil má už celkom pekné rozlíšenie fotiek
  4. drahšie mobily majú už naozaj dobrú úroveň s veľa aplikáciami, podobné ako u skutočného fotoaparátu
  5. cena býva u mobilov oproti fotoaparátom lacnejšia, i keď na úkor kvality fotky (porovnávame lacné mobily s lacnými fotoaparátmi a drahé mobily s drahými zrkadlovkami)

kamera
 
Nevýhoda mobilov je ale tá, že ak chcete fotiť na vyššej úrovni a na profesionálnejšej úrovni, mobil vám nestačí.
 
Zrkadlovka alebo kompakt?
 
Možno ste sa už s týmito výrazmi stretli. Je to základné rozdelenie fotoaparátov, podľa ich výzoru:

Zrkadlovka:je to fotoaparát s vymeniteľným objektívom (je to tá časť, kde sú sklíčka, čiže opačná, do ktorej sa pozeráte). Býva ťažší ako kompakt, nakoľko má v sebe zabudované ťažké sklá. Jeho výhody sú v tom, že jeho fotky sú na profesionálnejšej úrovni a sú aj krajšie. Nevýhody sú priveľká komplikovanosť (priveľa aplikácii, v ktorých sa človek stratí) a veľká váha. Ak ste začiatočník, alebo amatér, nie je pre vás vhodný: nevyužijete ani päť percent z jeho ponuky, skôr je možné, že sa do nich zapletiete a nebudete sa vedieť vymotať. Človek by mal už mať pri práci s týmto fotoaparátom nejaké skúsenosti. Taktiež, ak potrebujete väčšie zoom (priblíženie), treba do fotoaparátu dokúpiť drahé objektívy, čo môže tvoriť aj niekoľko stoviek eur. A čím vyššie zoom požadujete, tým bude objektív väčší (60x zoom či 100x zoom už v ruke určite neudržíte).

nikon
 
Kompakt: je to fotoaparát spevne zabudovaným objektívom (nadá sa zložiť a vymeniť). Jeho výhody sú väčšia spratnosť – je menší, ľahší, objektív sa pri nepoužívaní zasunie do tela fotoaparátu. 60 x zoom fotoaparát v pohode udržíte v ruke. Ľahšie sa s ním narába a nie je tak komplikovaný, pri slušnej kvalite. Nevýhody: zrkadlovka má úroveň fotiek vyššiu.