Nezaradené

Správne rozmiestnenie osvetlenia

Osvetlenie je nevyhnutnou súčasťou každého domova, no takisto musíme brať ohľad na jeho správne rozmiestnenie. Odmenou nám bude komfortnejšie bývanie a zdravie nášho zraku.

město

Zrejme veľa čitateľov tohto článku, takisto ako mňa, napadla hneď prvá myšlienka. Vyhnúť sa umiestnetiu osvetlenia do rohu miestnosti. Má to svoju logiku, pretože z rohu by bola osvetlená tá najmenšia časť izby. Každú aktivitu vykonávame poväčšinou v strednej časti miestnosti.

Dôraz musíme klásť i na farby, aké sa v interiéri nachádzajú. Mám na mysli hlavne príliš tmavé zfarbenia. Tieto zbytočne pohlcujú veľa svetla a teda aj jeho celkovú efektivitu. Ak sa na to pozrieme z opačnej strany, svetlé a lesklé povrchy svetlo nepríjemne odrážajú.

noční město

• Pokiaľ teda máme pocit že jedno osvetlenie, ktoré je pripevnené na stene, v strede miestnosti, nám nevyhovuje a kazí celý efekt, skúsme zvoliť druhú možnosť. Osvetlení rozmiestnime viac, pričom každé pripevníme presne tam, kde nám vyhovuje. V tomto prípade by bolo zbytočné kupovať osvetlenie s vysokým výkonom. Stačí jedna z tých najlacnejších alternatív, ale viac kusov.
Ak však trváme na umiestnení jedného osvetlenia do stredu, mali by sme si všimnúť, akú výšku dosahuje náš strop. Podľa toho následne určíme, aký výkon svetla budeme potrebovať. Pri vysokom strope vyhľadáme výkonnejšiu altrenatívu, pri nižšom naopak. No ak sa spoliehame na osvetlenie celej izby, tej najlacnejšej možnosti kúpy by sme sa mali vyhnúť. Veď dnešné svetlá dosahujú nevídaný výkon, pričom majú i dostupnú cenu.

osvětlení

Následné rozmiestnie je teda pre náš domov dôležité, pokiaľ v ňom máme v pláne v budúcnosti žiť komfortne a popritom vykonávať rôzne činnosti. Musíme teda zvážiť viacero faktorov, medzi nimi i tie, ktoré som Vám v tomto článku poskytol. Dnes máme na výber rôzne varianty, preto si všetko dôsledne najskôr premyslime a až potom sa púšťajme do kúpy a inštalácie.