Aké poznáme žiarovky a ktoré sú najlepšie?

Pod osvetlením s i už dnes môžeme predstaviť niekoľko typov svetiel. Aktuálnych a moderných, no zastavíme sa aj pri tých, ktoré nadobro miznú z trhu a povieme si prečo. Naopak sa pozrieme aj na to, prečo sú zasa iné typy žiaroviek odporúčané a aktuálne. Podstatný význam pritom má efektivita žiarenia a hlavne úsporné vlastnosti, v neposlednom rade však aj zloženie žiaroviek a ich priemerná životnosť.

svietiaca žiarovka

Začnime teda opisom halogénovej žiarovky, nech máme z krku tieto typy osvetlenia, ktoré sa už pomaly ale isto vytrácajú z trhu ako aj následne zo záujmu spotrebiteľov. Hoci takémuto osvetleniu môžeme poďakovať, že nás pominulé roky spoľahlivo sprevádzalo, tak dnes už proste rozhodne môžeme vravieť o oveľa efektívnejších a úspornejších zdrojoch svetla. Halogénová žiarovka je plnená jódom (alebo brómom), z dnešného hľadiska spotrebuje zbytočne veľa energií a jej životnosť sa odhaduje maximálne na 2 roky.

modrá žiarovka

Jedným z pokročilejších riešení sú úsporné žiarovky s podstatne vylepšenými funkciami, kam sa radí napríklad ich dlhšia životnosť (max. 10 rokov), tak hlavne šetrnejší spôsob žiarenia k elektrickej energii. Toto sa ale odzrkadľuje na niektorých následných mínusoch. Všeobecne platí, že tu treba počítať s relatívne dlhým nábehom úplného svetla, plnohodnotné žiarenie môže po zapnutí nabehnúť až za 2 minúty. Všeobecne tiež platí, že úsporná žiarovka neposkytne porovnateľne istý výkon a má aj viditeľne inú farbu svetla.

To aktuálne najlepšie sme si nechali na koniec. Led žiarovky sú najviac pokročilou voľbou z hľadiska vlastností ako efektivita žiarenia a úspora. Led svetla sú porovnateľne najúspornejšie a pravidelne prinášajú dokonca vyššiu percentuálnu úsporu energií, než úsporné žiarivky. Po zapnutí majú okamžitý nábeh svetla a majú životnosť minimálne 15 rokov. Existuje pri nich možnosť vybrať si konkrétnu teplotu svetla, ktorá sa udáva v Kelvinoch( od cca 3000 K – 6000 K). Sú bezpečné na používanie a neobsahujú ortuť.